Çanakalaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çanakkale
Qytet
noform
Ishulli Bozcaada
Vendndodhja
Çanakkale is located in Turqia
Çanakkale
Çanakkale

Koordinatat: 40°09′21″V 26°24′49″L / 40.15583°V 26.41361°L / 40.15583; 26.41361

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Rajoni Marmara
Provinca Çanakkale
Kryetari i Bashkisë Ülgür Gökhan
Partia PRP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 949 km2
Lartësia 1,016 m (m.n.d.)
Popullsia 165,517 banorë (2016)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 17000
Prefiksi (+90) 286
Koordinatat 40° 09′ 21″ Veri

26° 24′ 49″ Lindje

Faqja Zyrtare www.canakkale.gov.tr

Çannakale është qytet dhe port detar në provincën Çanakkale, Turqi. Popullsia e qytetit ishte 186,116 më 2014.[1] Kryetari i tanishëm është Ülgür Gökhan (PRP). Ai ishte vendi i Luftës së Gallipolit.

Legjenda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abidos i lashtë, ku historia e Hero dhe Leander merr pjesë, është në veri të Çanakkales.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çanakkale ka 13 shkolla të larta dhe një kolegj. Universiteti Çanakkale Onsekiz Mart ka 12 fakultete, 4 institute, 9 kolegje katër vjeçare, 14 shkolla profesionale dhe shërben më shumë se 37,500 studenta.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çanakkale ka klimë mesdhetare me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë dhe me shi. Bora bie zakonisht çdo stinë të dimrit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]