Çanakalaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çanakalaja
Qytet
Ishulli Bozcaada
Ishulli Bozcaada
Popullsia
 • Gjithsej165.517
{{{postal_code_type}}}
17000
Faqja zyrtarewww.canakkale.gov.tr

Çannakale është qytet dhe port detar në provincën Çanakkale, Turqi. Popullsia e qytetit ishte 186,116 më 2014.[1] Kryetari i tanishëm është Ülgür Gökhan (PRP). Ai ishte vendi i Luftës së Gallipolit.

Legjenda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abidos i lashtë, ku historia e Hero dhe Leander merr pjesë, është në veri të Çanakkales.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çanakkale ka 13 shkolla të larta dhe një kolegj. Universiteti Çanakkale Onsekiz Mart ka 12 fakultete, 4 institute, 9 kolegje katër vjeçare, 14 shkolla profesionale dhe shërben më shumë se 37,500 studenta.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çanakkale ka klimë mesdhetare me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë dhe me shi. Bora bie zakonisht çdo stinë të dimrit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]