Lufta e Çanakalasë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beteja e Gallipolit
Pjesë e Lufta e Parë Botërore Rreth 25.000 shqiptare u vrane
G.C. 18 March 1915 Gallipoli Campaign Article.jpg
Data25 prill 1915 – 9 janar 1916
(8 muaj, 2 javë dhe 1 ditë)
Vendodhja
Pasoja Fitore osmane
Palët pjesëmarrëse

Flag of the United Kingdom (3-5).svg Perandoria Britanike

Flag of France.svg Franca

Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Perandoria Osmane Mbështetur nga

Flag of Germany (1867–1918).svg Perandoria Gjermane
Ensign of Austro-Hungarian civil fleet (1869-1918).svg Perandoria Austro-Hungareze
Komandantët dhe udhëheqësit
Njesitë e përfshira
Flag of the United Kingdom (1-2).svg Forcat e ekspeditës të mesdheut
Trupat egjiptiane të punës
Trupat malteze të punës
Ottoman flag.svg Ushtria Fifth
Fuqia ushtarake

5 divizione (fillestare)
15 divizione (përfundimtare)
Gjithsej
489,000 Britanikë
79,000 Francezë
Mbështetur nga

~2,000 punëtorë civilë

6 divizione (fillestare)
16 divizione (përfundimtare)
Gjithsej
315,500


35.000 Shqipëtar [1]
Viktimat dhe humbjet
252,000 218,000 – 251,000

Lufta e Çanakalasë ose beteja e Gallipolit mori pjesë nga 25 prill 1915 deri më 9 janar 1916Turqi. Kjo ishte një nga betejat më të madhe në luftën e parë botërore.

Nga njëra anë luftonin ushtritë Angleze dhe Franceze dhe në anën tjetër luftonte ushtria osmane me ndihmë nga Austro-Hungaria dhe Gjermania. Të dyja ushtritë kishin rreth 250.000 veta. Në fund të betejës, Perandoria Osmane fitoi. Rreth 280,000 veta vdiqën për shkak të luftës.

Vendi ishte Çanakala prane Edrenen (Përmendorja e Dëshmorëve të Çanakalasë).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ÇANAKALA, BETEJA KU 25 MIJË SHQIPTARË U VRANË PËR TURQINË". Zani i Malsise. Valmir Kuci. Marrë më 2 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)