Çanta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çanta

Një çantë është një çantë e ngushtë në formë kutie me anë të fortë ose kuti e përdorur kryesisht për mbajtjen e letrave dhe e pajisur me një dorezë.

Njerëz si avokatët, biznesmenët dhe profesionistët e tjerë përdorin çantat për të mbajtur letra, dhe që nga vitet 1980, pajisjet elektronike si kompjuterët laptop dhe kompjuterët tabletë. Disa çantë kanë vetëm një hapësirë kryesore të brendshme, ndërsa të tjerat mund të kenë nënseksione, seksione fizarmonikë, xhepa të vegjël ose ndarës. Çanta mund të bëhen prej lëkure, vinyl, pëlhurë të qëndrueshme, metal të hollë (siç është alumini) ose plastike. Çanta prej lëkure, vinyl ose pëlhure mund të kenë xhepa ose mëngë të aksesueshme nga jashtë, përveç hapësirës kryesore të ruajtjes. Disa çantat e bëra prej pëlhure mund të kenë një rrip supe. Çanta zakonisht kanë një bravë për të mbrojtur përmbajtjen. Në ditët e sotme, çantat mund të kenë mbushur qese të brendshme për të mbrojtur kompjuterët laptop.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]