Jump to content

Xhepi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhepi i pasmë në një palë xhinse.

Një xhep është një kuti në formë qese ose zarfi ose e lidhur ose e futur në një veshje për të mbajtur sende të vogla. Xhepat janë gjithashtu të bashkangjitur në bagazhe, çanta shpine dhe sende të ngjashme. Në përdorimet më të vjetra, një xhep ishte një çantë ose qese e vogël e veçantë.

Një xhep ore ose xhepi fob është një xhep i vogël i krijuar për të mbajtur një orë xhepi, që ndonjëherë gjendet në pantallonat dhe jelekët e meshkujve dhe në xhinset blu.[1] Megjithatë, për shkak të rënies së popullaritetit të orëve të xhepit, këto xhepa përdoren rrallë për qëllimin e tyre origjinal.

Një xhep besom ose një xhep i çarë është një xhep i prerë në një veshje në vend që të qepet. Këto xhepa shpesh kanë piping të përforcuara përgjatë të çarës së xhepit, duke u shfaqur ndoshta si një copë pëlhure ose qepje shtesë. Xhepat besom gjenden në një xhaketë smoking ose pantallona dhe mund të theksohen me mbyllje me rrathë ose kopsa.

Xhepat e kampit ose xhepat e ngarkesës janë xhepa që janë qepur në pjesën e jashtme të veshjes. Ato zakonisht janë në katror dhe karakterizohen nga qepje.[2][3]

Një xhep birre është një xhep i vogël brenda një xhakete ose jeleku me madhësi të veçantë për transportimin e një shishe birre. Ajo hyri në modë në vitet 1910 në zona të caktuara të Midwest amerikan, përpara Ndalimit, pas së cilës u zbeh në errësirë ​​relative përpara se të përjetonte ringjallje të vogla në vitet 1980 dhe fillimin e viteve 2000.

Shembuj të modeleve të xhepave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në disa nga ilustrimet e mëposhtme, një shami blu e palosur është përfshirë për qëllime ilustrimi:

  1. ^ Levi Strauss & Co. Unzipped Team (17 prill 2014). "Those Oft-Forgotten Pant Parts" (në anglisht). Marrë më 2015-11-03.
  2. ^ "What is "Camp Pockets" - Definition & Explanation" (në anglisht). Marrë më 1 dhjetor 2011.
  3. ^ "Glossary of fashion design terminology at Dress King" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018. Marrë më 1 dhjetor 2011.