Jump to content

Jeleku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një jelek tradicional, për t'u veshur me një kostum dy pjesësh ose xhaketë dhe pantallona të veçanta

Jeleku është një veshje e sipërme e trupit pa mëngë. Zakonisht vishet mbi një këmishë fustani dhe kravatë dhe poshtë një pallto si pjesë e veshjeve zyrtare të shumicës së meshkujve. Është gjithashtu sportive si pjesa e tretë në kostumin tradicional mashkullor me tre pjesë.[1] Çdo jelek i dhënë mund të jetë i thjeshtë ose i zbukuruar, ose për argëtim ose luks.[2] Historikisht, jeleku mund të vishet ose në vendin ose nën një shtresë më të madhe, në varësi të motit, përdoruesit dhe mjedisit.[2]

Karakteristikat dhe përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një jelek ka një hapje të plotë vertikale në pjesën e përparme, e cila lidhet me pulla ose këputje. Jelekët me një krahë dhe me dy krahë ekzistojnë, pavarësisht formalitetit të veshjes, por ato me një krahë janë më të zakonshëm. Në një kostum me tre pjesë, pëlhura e përdorur përputhet me xhaketën dhe pantallonat.

Përpara se orët e dorës të bëheshin të njohura, zotërinj i mbanin orët e tyre të xhepit në xhepin e përparmë të jelekut, me orën në një zinxhir ore të kaluar përmes një vrime kopsash. Ndonjëherë një vrimë shtesë bëhej në linjë me xhepat për këtë përdorim. Një shufër në fund të zinxhirit e mbante në vend për të kapur zinxhirin nëse binte ose tërhiqej.

Një zakon që ende praktikohet ndonjëherë është të lini kopsën e poshtëm të zhbërë. Thuhet se kjo filloi nga Mbreti Edward VII (atëherë Princi i Uellsit), vija e belit të zgjeruar të të cilit e kërkonte atë. Ndryshimet për këtë përfshijnë se ai harroi të fiksonte kopsën e poshtëm kur vishej dhe kjo u kopjua. Është sugjeruar gjithashtu se praktika ka origjinën për të parandaluar hipjen e jelekut kur hipni në kalë. kur fiksohet, pjesa e poshtme e jelekut tërhiqet anash duke shkaktuar rrudha dhe fryrje, pasi jelekët modernë priten më poshtë se të vjetrit. Kjo konventë zbatohet vetëm për jelekët e ditës me një gjoks dhe jo jelekët me dy krahë, për mbrëmje, me buzë të drejta ose me ngjyra të gjalla që janë të gjitha me kopsa të plota.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gavenas, Mary Lisa (2008). Encyclopedia of Menswear (në anglisht). New York: Fairchild Publications. fq. 379. ISBN 978-1-56367-465-5.
  2. ^ a b Pendergast, Sara; Pendergast, Tom; Hermsen, Sarah (2003). Fashion, Costume, and Culture: Clothing, Headwear, Body Decorations, and Footwear through the Ages (në anglisht). Detroit: UXL.