Çarli dhe Ashensori i madh prej Xhami

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çarli dhe Ashensori i madh prej Xhami
AutorRoald Dahl
Titulli origjinalCharlie and the Great Glass Elevator
PërkthyesNaum Prifti
IlustruesJoseph Schindelman (botimi i parë amerikanë)
Faith Jaques (botimi i parë britanikë)
Michael Foreman (botimi i dytë)
Quentin Blake (botimi i tretë)
ShtetiMbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglisht
BotoiAlfred A. Knopf, Inc.
Faqe160
Paraprihet ngaÇarli dhe fabrika e çokollatave 
Përcjellet ngaÇarli në Shtëpinë e Bardhë (e papërfunduar) 

Çarli dhe Ashensori i madh prej Xhami (Anglisht: Charlie and the Great Glass Elevator) është një libër për fëmijë nga autori britanik Roald Dahl. Është vazhdimi i Çarli dhe fabrika e çokollatave, duke vazhduar historinë e të riut Çarli Baket dhe bërësit të çokollatës Vili Vonka teksa udhëtojnë në Ashensorin e madh prej Xhamit. Libri u botua për herë të parë në Shtetet e Bashkuara nga Alfred A. Knopf, Inc. më 1972, dhe në Mbretërinë e Bashkuar nga George Allen & Unwin më 1973.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia vazhdon aty ku ka mbetur, me Çarlin dhe familjen në Ashensorin e Madh prej Xhamit. Ashensori shkon aksidentalisht në orbitë, dhe Vonka i hedh ato në Hotelin Hapësinor SHBA. Përgjimi i tyre në hotel gabohet duke iu afruar astronautëve dhe stafit të hotelit në një kapsulë të udhëtarëve dhe dëgjuesve në Tokë (përfshirë Presidentin e Shteteve të Bashkuara) si një akt piraterie hapësinore dhe ata akuzohen në mënyra të ndryshme si agjentë armiq, spiunë dhe të huaj. Menjëherë pas mbërritjes së tyre, ata zbulojnë se hoteli është kapërcyer nga monstra të huaj, të ndryshueshëm në formë, të ndryshuar në formë të njohur si Vermicjet Përbindëshe. Vermicjet nuk mund të rezistojnë duke u treguar dhe zbuluar veten e tyre duke përdorur pesë ashensorët e hotelit (me një vermic në secilin prej tyre) dhe të shqiptojnë fjalën "SCRAM", duke i dhënë kohë grupit të evakuohet. Ndërsa grupi largohet, një vermic ndjek Ashensorin e madh prej Xhamit dhe përpiqet ta thyejë hapur, por pa asnjë dobi, gjë që rezulton që vermic të marrë një mavijosje në anën e pasme të saj dhe të urisë për shpagim.

Ndërkohë, me kalimin e udhëtarëve të Ashensorit të madh prej Xhamit, Presidenti lejon kapsulën e udhëtarëve të hipet në Hotelin Hapësinor. Pas hyrjes nga astronautët dhe stafi i Hotelit Hapësinor, Vermicët sulmuan duke ngrënë katërmbëdhjetë prej stafit, duke shkaktuar një evakuim të menjëhershëm nga pjesa tjetër e grupit. Ashensori i madh prej Xhamit kthehet vetëm në kohë për të parë të gjithë infektimin e vermicëve që hyn në sulm, duke ulur kapsulën e udhëtarëve deri në pikën kur retorocket nuk mund të gjuhen për të filluar rindërtimin e menjëhershëm dhe antena e komunikimit nuk mund t'i mbajë astronautët në komunikim me Presidentin. Çarli sugjeron tërheqjen e kapsulës së udhëtarëve përsëri në Tokë, dhe, përkundër një përpjekje të fundit nga Vermicët për të tërhequr të dy zanat larg në planetin e tyre të shtëpisë Vermes, në procesin që vermicët janë inceneruar në atmosferën e Tokës. Vonka lëshon kapsulën e udhëtarëve, ndërsa Ashensori rrëzohet nëpër çatinë e fabrikës së çokollatave.

Pas në fabrikën e çokollatave, tre nga gjyshërit e Çarlit nuk pranojnë të lënë shtratin e tyre. Vonka u jep atyre një formulë rejuvenation të quajtur "Wonka-Vite". Ata marrin shumë më tepër sesa duhen, duke zbritur 80 vjet. Dy bëhen bebe, por gjyshja 78-vjeçare Georgina zhduket, pasi u bë "−2". Çarlie dhe Vonka udhëtojnë për në "Minusland", ku ata gjurmojnë shpirtin e gjyshes Georgina. Pasi që ajo nuk ka prezencë fizike, Vonka e spërkat me të kundërtën e "Wonka-Vite" - "Vita-Wonk" - në mënyrë që të plaket përsëri. Vonka pranon se nuk është një mënyrë e saktë për të plakur një person, por llak është mënyra e vetme për të dozuar "minus". Pas largimit nga Minusland, ata zbulojnë se gjyshe Georgina tani është 358 vjeç. Duke përdorur doza të kujdesshme të Wonka-Vite dhe Vita-Wonk, të tre gjyshërit janë rikthyer në moshat e tyre origjinale.

Më në fund, Presidenti i Shteteve të Bashkuara fton familjen dhe Vonkën në Shtëpinë e Bardhë për t'i falënderuar ata për shpëtimin e tyre në hapësirë. Familja dhe Vonka pranojnë ftesën (përfshirë edhe gjyshërit që më në fund bien dakord të dalin nga shtretërit e tyre) dhe përgatiten për t'u larguar.

Vazhdimi i papërfunduar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një tjetër vazhdim i librit u planifikua, nën titullin Çarli në Shtëpinë e Bardhë. Familja e Çarlit dhe Vonkës janë të ftuar nga Presidenti Gilligrass për të darkuar në Shtëpinë e Bardhë, si shenjë falenderimi për shpëtimin e anijes nga sulmi i saj nga Vermicjet Përbindëshe. Dahl shkruajti vetëm kapitullin e parë, i cili është në ekspozitë në Muzeun Roald Dahl dhe Qendrën e TregimeveGreat Missenden.