Çarmatimi bërthamor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Re në formë kërpudhash dhe kolonë uji nga shpërthimi bërthamor nënujor i 25 korrikut 1946, i cili ishte pjesë e Operacionit Crossroads.

Çarmatimi bërthamor është akti i reduktimit ose eliminimit të armëve bërthamore. Gjendja e saj përfundimtare mund të jetë gjithashtu një botë pa armë bërthamore, në të cilën armët bërthamore eliminohen plotësisht. Termi denuklearizim përdoret gjithashtu për të përshkruar procesin që çon në çarmatimin e plotë bërthamor.[1][2]

Janë rënë dakord për traktatet e çarmatimit dhe të mospërhapjes për shkak të rrezikut ekstrem të brendshëm të luftës bërthamore dhe posedimit të armëve bërthamore.

Përkrahësit e çarmatimit bërthamor thonë se ai do të zvogëlonte mundësinë e një lufte bërthamore, veçanërisht rastësisht. Kritikët e çarmatimit bërthamor thonë se ai do të minonte parandalimin dhe do t'i bënte më të zakonshme luftërat konvencionale.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gastelum, ZN (2012). "International Legal Framework for Denuclearization and Nuclear Disarmament" (PDF). Pacific Northwest National Laboratory. fq. 7. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 21 dhjetor 2016. Marrë më 18 maj 2018. The term denuclearization is even less agreed upon [than disarmament] in the international community, and appears rarely in the context of arms control and nuclear nonproliferation. For the purpose of this paper, denuclearization will be defined as the elimination of the military infrastructure and materials necessary for nuclear weapons production. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Da Cunha, Derek (2000). Southeast Asian Perspectives on Security. Institute of Southeast Asian Studies. fq. 114. ISBN 978-981-230-098-0. "Denuclearization" may be defined as political/normative attitudes towards nuclear disarmament, with a complete ban on nuclear weapons as the objective. The ultimate aim of denuclearization is to achieve a nuclear weapons-free world. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)