Çeşme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çeşme
Qytezë
noform
Vendndodhja
Çeşme is located in Turqia
Çeşme
Çeşme

Koordinatat: 38°19′25″V 26°18′10″L / 38.32361°V 26.30278°L / 38.32361; 26.30278

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Rajoni i Egjeut
Provinca Izmir
Kryetari i Bashkisë Ekrem Oran (CHP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 285 km2
Lartësia 10 m (m.n.d.)
Popullsia 43,489 banorë (2018)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+03:00
Koordinatat 38° 19′ 25″ Veri

26° 18′ 10″ Lindje

Çeşme (shqiptimi turqisht: ˈtʃeʃme Çeshme) është një qytezë bregdetar dhe qendra administrative e rrethit me të njëjtin emër në skajin më perëndimor të Turqisë, në një kep në majë të gadishullit që mban gjithashtu të njëjtin emër dhe që shtrihet në brendësi për të formuar një tërësi me gadishullin e gjerë të Karaburunit. Është një vend i popullarizuar për pushime dhe qendra e rrethit, ku janë përqendruar dy të tretat e popullsisë së rrethit. Çeşme ndodhet 85 km në perëndim të Izmirit, qendra më e madhe metropolitane në Rajonin Egje të Turqisë. Ekziston një autostradë me gjashtë korsi që lidh dy qytetet (Otoyol 32). Rrethi Çeşme ka dy rrethe fqinje, Karaburun në veri dhe Urla në lindje, që të dyja janë gjithashtu pjesë e Provincës Izmir. Emri "Çeşme" do të thotë "shatërvan" dhe ndoshta tërheq referencë nga shumë burime osmane që janë të shpërndara në të gjithë qytetin.

Emri i qytezës ishte Cyssus në kohërat e lashta, por u ndryshua në Çeşme për shkak të burimeve të ujit të ftohtë në qytet, pasi ndërtimi i shatërvaneve ishte një traditë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]