Çeliku i pandryshkshëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Enë kuzhine inox me kapak.

Çeliku i pandryshkshëm apo qeliku inox është një aliazh hekuri që është rezistent ndaj ndryshkjes dhe korrozionit. Ai përmban të paktën 11% krom dhe mund të përmbajë elementë të tillë si karboni, jometale të tjera dhe metale për të marrë vetitë e tjera të dëshiruara. Rezistenca e çelikut inox ndaj korrozionit rezulton nga kromi, i cili formon një film pasiv që mund të mbrojë materialin dhe të vetë-shërohet në prani të oksigjenit.

Vetitë e aliazhit, të tilla si shkëlqimi dhe rezistenca ndaj korrozionit, janë të dobishme në shumë aplikime. Çelik inox mund të rrotullohet në fletë, pllaka, shufra, tela dhe tuba. Këto mund të përdoren në enë gatimi, takëm, instrumente kirurgjikale, pajisje të mëdha, automjete, materiale ndërtimi në ndërtesa të mëdha, pajisje industriale (p.sh., në mullinj letre, fabrika kimike, për trajtimin e ujit) dhe depozita magazinimi dhe cisterna për kimikate dhe produkte ushqimore.

Pastueshmëria biologjike e çelikut inox është superiore ndaj aluminit dhe bakrit dhe e krahasueshme me xhamin. Pastueshmëria, forca dhe rezistenca e tij ndaj korrozionit kanë nxitur përdorimin e çelikut inox në fabrikat farmaceutike dhe të përpunimit të ushqimit.

Lloje të ndryshme çeliku inox janë etiketuar me një numër treshifror AISI. Standardi ISO 15510 rendit përbërjet kimike të çeliqeve inox të specifikimeve në standardet ekzistuese ISO, ASTM, EN, JIS dhe GB në një tabelë të dobishme shkëmbimi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]