Jump to content

Çermenika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Çermenika është një malësi në verilindje të Elbasanit, në Shqipërinë qendrore.

mesjetë, si Tzernikon ose Tzernikos ishte seli peshkopale e Patriarkanës së Kostandinopojës, si seli sufragane e Kryepeshkopatës së Dyrrachium.[1]

Në periudhën mesjetare malësia dikur ishte e banuar plotësisht nga romako-katolikët. Kisha romako-katolike ngriti atëherë një seli peshkopale, e cila është sot Selia Titulare e Tzernicus dhe e cila ishte një sufragane e Selisë Metropolitane të Achrida (Ohër).

Në mesin e shekullit të 15-të, rajoni drejtohej nga Gjergj Arianiti, një nga udhëheqësit kryesorë të kryengritjës shqiptare ndaj Perandorisë Osmane.[2]

periudhën e vonë osmane raportohet se rajoni kishte 12 fshatra dhe 3000 banorë myslimanë bektashinj.[3]

Luftën e Dytë Botërore, zona ishte qendër e rezistencës shqiptare ndaj pushtimit gjerman.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elmar Büttner (2007). Erzbischof Leon von Ohrid (1037-1056): Leben und Werk (mit den Texten seiner bisher unedierten asketischen Schrift und seiner drei Briefe an den Papst) (në gjermanisht). Büttner. fq. 21. ISBN 9783000219719.
  2. ^ Elsie, Robert (2012). A Biographical Dictionary of Albanian History (në anglisht). London: I.B. Tauris. fq. 16–17. ISBN 978-1-78076-431-3.
  3. ^ Çarçani, Leonard (2007). Besimet Fetare në Prefekturën e Elbasanit. faqe 9: "Krahina e Çermanikës me 12fshatra dhe 3000 myslimanë bektashianë."
  4. ^ Elsie, Robert (2012). A Biographical Dictionary of Albanian History (në anglisht). London: I.B. Tauris. fq. 97–98, 102. ISBN 978-1-78076-431-3.