Jump to content

Çimento

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çimentoja pluhur, këtu i kondicionuar në qese, gati për t'u përzier me agregate dhe ujë. Shpërndarja e pluhurit të thatë të çimentos në ajër duhet të shmanget për të parandaluar problemet shëndetësore.

Një çimento është një lidhës, një substancë kimike e përdorur për ndërtim, e cila ngurtësohet, ngurtësohet dhe ngjitet me materiale të tjera për t'i lidhur ato së bashku. Çimentoja përdoret rrallë më vete, por për të lidhur rërën dhe zhavorrin (agregatin) së bashku. Çimentoja e përzier me agregat të imët prodhon llaç për muraturë, ose me rërë dhe zhavorr prodhon beton. Betoni është materiali më i përdorur në ekzistencë dhe qëndron pas vetëm ujit si burimi më i konsumuar i planetit.[1]

Çimentet e përdorura në ndërtim janë zakonisht inorganike, shpesh me bazë gëlqere ose silikat kalciumi, të cilat mund të karakterizohen si hidraulike ose johidraulike më pak të zakonshme, në varësi të aftësisë së çimentos për t'u ngurtësuar në prani të ujit.

Çimentoja hidraulike (p.sh. çimentoja Portland) ngurtësohet dhe bëhet ngjitëse nëpërmjet një reaksioni kimik midis përbërësve të thatë dhe ujit. Reaksioni kimik rezulton në hidrate minerale që nuk janë shumë të tretshme në ujë dhe kështu janë mjaft të qëndrueshme në ujë dhe të sigurt nga sulmet kimike. Kjo lejon vendosjen në kushte të lagështa ose nën ujë dhe mbron më tej materialin e ngurtësuar nga sulmet kimike. Procesi kimik për çimento hidraulike u gjet nga romakët e lashtë që përdorën hirin vullkanik (pozzolana) me gëlqere të shtuar (oksid kalciumi).

Çimentoja johidraulike (më pak e zakonshme) nuk ngurtësohet në kushte të lagështa ose nën ujë. Përkundrazi, vendoset ndërsa thahet dhe reagon me dioksidin e karbonit në ajër. Është rezistent ndaj sulmit nga kimikatet pas ngurtësimit.

Fjala "çimento" mund të gjurmohet në termin romak të lashtë opus caementicium, i përdorur për të përshkruar muraturën që i ngjan betonit modern që ishte bërë nga shkëmbi i grimcuar me gëlqere të djegur si lidhës. Hiri vullkanik dhe suplementet e tullave të pluhurosura që iu shtuan gëlqeres së djegur, për të marrë një lidhës hidraulik, më vonë u referuan si çimento, cimentum, cäment dhe çimento. Në kohët moderne, polimerët organikë përdoren ndonjëherë si çimento në beton.

Prodhimi botëror i çimentos është rreth 4.4 miliardë ton në vit (vlerësim i vitit 2021),[2][3] nga të cilat rreth gjysma prodhohet në Kinë, e ndjekur nga India dhe Vietnami.[4][5]

Procesi i prodhimit të çimentos është përgjegjës për afërsisht 8% (2018) të emetimeve globale të CO2, që përfshin ngrohjen e lëndëve të para në një furrë çimentoje me djegie të karburantit dhe që rezulton në çlirimin e CO2 të depozituar në karbonatin e kalciumit (procesi i kalcinimit). Produktet e tij të hidratuara, si betoni, gradualisht rithithin sasi të konsiderueshme të CO2 atmosferike (procesi i karbonizimit) duke kompensuar afërsisht 30% të emetimeve fillestare të CO2, siç sugjerojnë vlerësimet.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rodgers, Lucy (17 dhjetor 2018). "The massive CO2 emitter you may not know about". BBC News. Marrë më 17 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Cement" (PDF). United States Geological Survey (USGS). Marrë më 2023-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Making Concrete Change: Innovation in Low-carbon Cement and Concrete". Chatham House. 13 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2018. Marrë më 17 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Cement" (PDF). United States Geological Survey (USGS). Marrë më 2023-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hargreaves, David (mars 2013). "The Global Cement Report 10th Edition" (PDF). International Cement Review. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 26 nëntor 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Cao, Zhi; Myers, Rupert J.; Lupton, Richard C.; Duan, Huabo; Sacchi, Romain; Zhou, Nan; Reed Miller, T.; Cullen, Jonathan M.; Ge, Quansheng; Liu, Gang (2020-07-29). "The sponge effect and carbon emission mitigation potentials of the global cement cycle". Nature Communications (në anglisht). 11 (1): 3777. doi:10.1038/s41467-020-17583-w. ISSN 2041-1723.