Jump to content

Üzeyir Garih

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Üzeyir Garih (1929 - 25 gusht 2001) ishte një inxhinier, biznesmen, shkrimtar dhe investitor turk.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai diplomoi në Universitetin Teknik të Stambollit, ku morri gradën e Master of Science në inxhinierinë mekanike në vitin 1951. Më vonë në vitin 1984, Universiteti Teknik i Stambollit i dha atij një shkallë nderi, doktoraturë Ph.D. Garih shërbeu me sukses në Forcën Ajrore Turke si oficer rezervë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qenë një nga inxhinierët më të mirë të vendit, ai e filloi karrierën e tij në agjencinë e Stambollit Carrier Corporation në fushën e ngrohjes, ventilimit dhe ajrit të kondicionuar. Në vitin 1954, ai iu bashkua İshak Alaton në themelimin e asaj që u bë Holdingu Alarko, për të cilën shërbeu si president dhe bashkë-kryetar deri në vitin 2001. Sot, Alarko është një ndërmarrje, e cila është aktive në gjashtë sektorë të mëdhenj të biznesit, përkatësisht kontraktues, energji, industri dhe tregtia, turizmi, zhvillimi i tokës dhe produktet ushqimore detare. Alarko Group punëson më shumë se 6,000 njerëz në një nga kompanitë më të mëdha të ndërtimit të Turqisë, si dhe organizata, të cilat kryejnë projekte që përfshijnë instalime të gazit natyror, hidrocentrale dhe termocentrale, menaxhimin e hoteleve dhe bujqësinë e salmonit, jo vetëm në Turqi, por edhe në Lindjen e Mesme, Rusi dhe vendet e CIS.

Garih, si një drejtues biznesi ndërkombëtar, filozof dhe mësues në mbarë vendin, ka shkruar më shumë se 200 artikuj në gazeta dhe revista të ndryshme. Ai ka shkruar tetë libra me titull "Përvojat e mia", të cilat ishin më të shiturat në Turqi për disa vjet. Ai ka shkruar gjithsej 18 libra. Ai ishte kolumnist në gazetat Akşam dhe në Turkish Daily News si dhe panelist në programet televizive. Ai ishte një nga pedagogët dhe drejtuesit e rangut më të lartë midis qarqeve kryesore universitare turke. Ai dha më shumë se 300 leksione në universitete të ndryshme. Ai ishte mësues për studentët në MBA në Universitetin Yeditepe të Stambollit. Ai ishte bashkëthemeluesi i Fondacionit Arsimor Alarko, i cili siguroi bursa për mijëra studentë turq. Ai ishte gjithashtu anëtar i bordit të AIESEC. Ai ishte i rrjedhshëm në të folurit dhe të shkruarit në gjuhën turke, angleze, frënge dhe spanjolle.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Üzeyir Garih u godit me thikë për vdekje pranë varrezave muslimane Eyüp gjatë një vizite më 25 gusht 2001.[1] Pas një ceremonie varrimi fetare në Sinagogën Neve Shalom, ai u varros në varrezat hebraike Ulus Sephardi.[2]

Vrasësi u kap dhjetë ditë më vonë,[3] u gjykua dhe u dënua me burg të përjetshëm.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Üzeyir Garih öldürüldü". Hürriyet (në turqisht). 2001-08-25. Marrë më 2013-10-30.
  2. ^ "Üzeyir Garih uğurlandı". Hürriyet (në turqisht). 2001-08-28. Marrë më 2013-10-30.
  3. ^ "Para vermedi bıçakladım". Hürriyet (në turqisht). 2001-09-05. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2013. Marrë më 2013-10-30.
  4. ^ Koser, Mutlu (2005-06-14). "YAİHM'ye gidiyor". Hürriyet (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 2013-10-30.