Shvientokloviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Świętochłowice)
Jump to navigation Jump to search
Shvientokloviq
Qytet
noform
Stema_figura
Kryetari i Bashkisë Dawid Kostempski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 13,31 km2
Popullsia 52 372 banorë
Dendësia 3 935 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 41-600 deri 41-608
Prefiksi (+48) 32

Świętochłowice (sqt. Shvientokloviq / [ˌɕvjɔ̃tɔxwɔˈviʦɛ]) është një qytet në Województwo śląskiePoloni. Ajo ndodhet në mes të Górny Śląsk rreth 7 km perëndimore nga kryeqyteti i Województwo Katowice.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]