Şemdin Sakık

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Şemdin Sakık (lindi më 1959), i njohur me nofkën Parmaksiz Zeki (Zeki pa gishta) pasi humbi gishtin duke gjuajtur një raketë,[1] është një ish komandant i forcave ushtarake të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). Ai njihet më së miri për urdhërinë e kurthit të 24 majit 1993 të PKK-së. Ai është burgosur që nga kapja e tij nga forcat turke më 1998, dhe ishte një dëshmitar kryesor në proceset gjyqësore të Ergenekon. Vëllai i tij Sırrı Sakık është anëtar i Partisë së Paqes dhe Demokracisë (BDP).

Kurthi i vitit 1993[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kurthi i 24 majit 1993 të PKK-së.

Sakık pretendoi se komandantët ushtarakë ishin të vetëdijshëm për kurthin e tij të planifikuar më 24 maj 1993, dhe qëllimisht i linin ushtarët të paarmatosur dhe të pakujdesshëm.[2] Ai identifikoi një grup brenda ushtrisë së quajtur Doğu Çalışma Grubu, duke thënë se kishte përdorur kurth si pjesë e planeve të tij të grushtit të shtetit.[3] Abdullah Oxhalan pretendon se Sakık urdhëroi pritë në vitin 1993 si pjesë e një përpjekje të Ergenekon për të sabotuar procesin e paqes që po zhvillohej atëherë midis PKK-së dhe qeverisë turke,[4] duke thënë se Sakık ishte përdorur nga Ergenekon.[5]

Dëshmia e Ergenekon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte së pari një dëshmitar i fshehtë në proceset gjyqësore të Ergenekon deri sa hiqte dorë nga anonimiteti i tij vullnetarisht. Udhëheqësit ushtarakë të ndjekur penalisht në gjyqe ishin kundër faktit se një ish-drejtues i PKK-së do të dëshmonte kundër tyre.[6] Sakık thotë se Irani i ktheu armët që i kishte dhënë PKK-së pasi PKK shpalli armëpushim në vitin 1993.[7] Ai tha se Veli Küçük u dha trajnim ushtarëve të PKK-së. Ai gjithashtu pretendoi se PKK kishte njoftim paraprak të grushtit të shtetit të vitit 1980.[2]

Sakık ka shkruar një libër në lidhje me ekzekutimet e supozuara të PKK të disidentëve të brendshëm - njerëz që sfiduan udhëheqjen ose më vonë hoqën dorë nga dhuna - për të cilën ai thotë se arrin në rreth 2000 njerëz.[8]

Ish-sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Tuncer Kılınç është raportuar të ketë thënë se fjala e Sakık mund të besohet.[9]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Michael M. Gunter (2010), Historical Dictionary of the Kurds, Scarecrow Press, 4 Nov 2009. p266
  2. ^ a b Today's Zaman, 6 nëntor 2012, Secret witness reveals identity, shady ties between PKK and Ergenekon Archived 5 July 2013[Date mismatch] at WebCite
  3. ^ Today's Zaman, 1 qershor 2012, Ex-PKK commander Sakık blames military junta for deaths of 33 soldiers
  4. ^ Today's Zaman, 25 dhjetor 2009, Sakık questioned over killings of 33 soldiers Archived 4 April 2019[Date mismatch] at the Wayback Machine.
  5. ^ Today's Zaman, 6 dhjetor 2008, ‘Sakık plotted killings of 33 soldiers upon Ergenekon order'
  6. ^ "Turkish generals angered as Kurd militant testifies against them". Reuters (në anglisht). 8 nëntor 2012. Marrë më 2019-05-26.
  7. ^ Today's Zaman, 11 qershor 2012, Sakık: Iran took weapons back after PKK declared cease-fire
  8. ^ Today's Zaman, 22 shkurt 2012, Diyarbakır prosecutor hears testimony from PKK’s Şemdin Sakık
  9. ^ Orhan Miroğlu, Today's Zaman, 8 nëntor 2012, Unsettling witness in Ergenekon case Archived 10 November 2012[Date mismatch] at the Wayback Machine.