Sercaia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Şercaia)
Shko te: navigacion, kërko
Şercaia

Şercaia është një komunë në qarkun BraşovRumani. Ka një popullsi prej 2.733 banorësh dhe sipërfaqe 92,64 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Hălmeag, Şercaia, Vad.

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

  • N. Alexandru Ciurcu (1854, Şercaia - 1922, Bukuresht), shpikës, botues.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]