Qarku Braşov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Braşov
Rumanisht | Judeţul Braşov
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Braşov
Vendndodhja e qarkut Braşov në Rumani
Vendndodhja e qarkut Braşov në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Qendror
Rajoni historik: Transilvania
Kryeqëndra: Braşov
Popullsia: 596,140 banorë
Dendësia: 111.2 banorë/km2
Sipërfaqja: 5,363 km2
Zona kohore: UTC+2
Administrimi
Bashki: 4
Qytete: 6
Komuna: 48
Këshilli i qarkut
Presidenti: Aristotel Căncescu
Faqja Zyrtare: www.judbrasov.ro
Prefektura
Prefekti: Adriana Donţu
Faqja Zyrtare: www.prefecturabrasov.ro
Informata të përgjithshme
Targa: BV
Prefiksi: (+40) x68

Braşov (Rumanisht: Judeţul Braşov) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin e Transilvanisë ndërsa sot gjendet në rajonin qendror. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 5,363 km² dhe me popullsi të përgjithshme 596,140 banorë. Qarku është i ndarë në 4 bashki, 6 qytete dhe 48 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Braşov.

Fqinjët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia[2]
1948 300,836
1956 373,941
1966 442,692
1977 582,863
1992 643,261
2002 589,028

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Braşov është një nga rajonet më të begatë të Rumanisë dhe ka një traditë në industri. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, në Braşov u ndërtuan aeroplanë luftarakë IAR 80 dhe nga fundi i luftës Bf109. Gjatë periudhës komuniste qarku u industrializuara rëndë, dhe trashëgimi e tyre mbetën disa komplekseve shumë të mëdha industriale. Disa prej tyre arritën të mbijetojnë dhe të përshtaten me ekonominë kapitaliste të tregut , disa prej tyre u rënuan duke sjellë një normë të lartë papunësie. Për shkak të investimeve të reja, kryesisht të huaja, ekonomia ka arritur të shërohet pjesërisht.

Industritë mbizotërues në qark janë:

  • Industria mekanike dhe automobilave.
  • Industria kimike.
  • Materialet e ndërtimit.
  • Industrinë ushqimore.

[nevojitet citimi]

Ndarja Administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku ka 4 bashki, 6 qytete dhe 48 komuna.

Bashkitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Instituti Kombëtar i Statistikave, "Populaţia după etnie" Arkivuar 16 gusht 2009 tek Wayback Machine
  2. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Arkivuar 22 shtator 2006 tek Wayback Machine