Jump to content

Qarku Alba

Coordinates: 46°08′00″N 23°32′00″E / 46.1333°N 23.5333°E / 46.1333; 23.5333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

46°08′00″N 23°32′00″E / 46.1333°N 23.5333°E / 46.1333; 23.5333

Qarku Alba
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej382.747

Alba është një nga 41 qarkqet (judete) e Rumanisë, në Transilvani. Ka një popullsi prej 382,747 banorësh dhe sipërfaqe të përgjithshme 6,242 km2. Kryeqëndra e qarkut është qyteti Alba Iulia.

Në vitin 2002, qarku kishte një popullsi prej 382.747 banorësh dhe dendësia e popullsisë ishte 61/km ².

 • Rumunë - 90,4% [1]
 • Hungarezë - 5,4%
 • Romë - 3,7%
 • Gjermanë - më pak se 0,3%
Viti Popullsia e qarkut [2]
1948 361,062
1956 370,800
1966 382,786
1977 409,634
1992 413,919
2002 382,747

Industritë mbizotërues në qark janë:

 • Industria ushqimore.
 • Industria tekstile.
 • Industria e drurit.
 • Komponentë mekanikë.
 • Industria e letrës dhe materialeve te paketimit
 • Industria kimike.

Minerale të nxjerra në qarkun Alba janë metalt ar, argjend, bakër), kripë dhe materiale të ndërtimit:, mermer, granit, etj

Ndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku përbëhet nga 4 bashki, 7 qytete dh e 67 komuna.

 1. ^ Instituti Kombëtar i Statistikave, "Populaţia după etnie" Arkivuar 16 gusht 2009 tek Wayback Machine
 2. ^ Instituti Kombëtar i Statistikave, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Arkivuar 22 shtator 2006 tek Wayback Machine