Gârda de Sus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gârda de Sus
Komunë
Vendndodhja
Gârda de Sus is located in Rumania
Gârda de Sus
Gârda de Sus

Koordinatat: 46°27′0″V 22°49′0″L / 46.45000°V 22.81667°L / 46.45000; 22.81667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 82,00 [1] km2
Popullsia 1.726 [2] banorë
Nr. fshatrave 16
Fshatrat Biharia, Dealu Frumos, Dobreşti, Gârda de Sus, Gârda Seacă, Gheţari, Hănăşeşti, Huzăreşti, Izvoarele, Munună, Ocoale, Plai, Plişti, Scoarţa, Snide, Suceşti
Koordinatat 46° 27′ 0″ Veri

22° 49′ 0″ Lindje

Gârda de Sus është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.726 banorësh dhe sipërfaqe 82,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 16 fshatrave: Biharia, Dealu Frumos, Dobreşti, Gârda de Sus, Gârda Seacă, Gheţari, Hănăşeşti, Huzăreşti, Izvoarele, Munună, Ocoale, Plai, Plişti, Scoarţa, Snide, Suceşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)