Vinţu de Jos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vinţu de Jos
Popullsia
 • Total5,400

Vinţu de Jos është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 5.400 banorësh dhe sipërfaqe 88,39 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 18 fshatrave: Câmpu Goblii, Ciocaşu, Crişeni, Dealu Ferului, Gura Cuţului, Haţegana, Inuri, Laz, Mătăcina, Mereteu, Pârău lui Mihai, Poieniţa, Stăuini, Valea Goblii, Valea lui Mihai, Valea Vinţului, Vinţu de Jos, Vurpăr.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.