Vinţu de Jos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vinţu de Jos
Komunë
Vendndodhja
Vinţu de Jos is located in Rumania
Vinţu de Jos
Vinţu de Jos

Koordinatat: 46°0′0″V 23°29′0″L / 46.00000°V 23.48333°L / 46.00000; 23.48333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 88,39 [1] km2
Popullsia 5.400 [2] banorë
Nr. fshatrave 18
Fshatrat Câmpu Goblii, Ciocaşu, Crişeni, Dealu Ferului, Gura Cuţului, Haţegana, Inuri, Laz, Mătăcina, Mereteu, Pârău lui Mihai, Poieniţa, Stăuini, Valea Goblii, Valea lui Mihai, Valea Vinţului, Vinţu de Jos, Vurpăr
Koordinatat 46° 0′ 0″ Veri

23° 29′ 0″ Lindje

Vinţu de Jos është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 5.400 banorësh dhe sipërfaqe 88,39 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 18 fshatrave: Câmpu Goblii, Ciocaşu, Crişeni, Dealu Ferului, Gura Cuţului, Haţegana, Inuri, Laz, Mătăcina, Mereteu, Pârău lui Mihai, Poieniţa, Stăuini, Valea Goblii, Valea lui Mihai, Valea Vinţului, Vinţu de Jos, Vurpăr.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)