Blandiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Blandiana
Komunë
Vendndodhja
Blandiana is located in Rumania
Blandiana
Blandiana

Koordinatat: 45°58′0″V 23°23′0″L / 45.96667°V 23.38333°L / 45.96667; 23.38333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 78,43 [1] km2
Popullsia 1.097 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Acmariu (Meergrub), Blandiana, Ibru (Erbsendorf), Poieni (Pojensdorf), Răcătău (Krebsenteich)
Koordinatat 45° 58′ 0″ Veri

23° 23′ 0″ Lindje

Blandiana është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.097 banorësh dhe sipërfaqe 78,43 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Acmariu (Meergrub), Blandiana, Ibru (Erbsendorf), Poieni (Pojensdorf), Răcătău (Krebsenteich).

Në komunë ndodhet një kishë tërësisht prej druri dedikuar Shën Nikollës (Nicolae SF.), ndërtuar në vitin 1768.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi demografik i komunës është si vijon:

Censusi Përbërja etnike
Viti Popullsia Rumunët Hungarezët Gjermanët Të tjerë
1850 1.875 1.826 6 1 42
1900 2.587 2.569 15 3 -
1930 2.463 2.409 2 - 52
2002 1.187 1.174 3 - 10

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)