Blandiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blandiana
Popullsia
 • Gjithsej1,097

Blandiana është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.097 banorësh dhe sipërfaqe 78,43 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Acmariu (Meergrub), Blandiana, Ibru (Erbsendorf), Poieni (Pojensdorf), Răcătău (Krebsenteich).

Në komunë ndodhet një kishë tërësisht prej druri dedikuar Shën Nikollës (Nicolae SF.), ndërtuar në vitin 1768.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi demografik i komunës është si vijon:

Censusi Përbërja etnike
Viti Popullsia Rumunët Hungarezët Gjermanët Të tjerë
1850 1.875 1.826 6 1 42
1900 2.587 2.569 15 3 -
1930 2.463 2.409 2 - 52
2002 1.187 1.174 3 - 10

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]