Râmeţ

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Râmeţ
Komunë
Vendndodhja
Râmeţ is located in Rumania
Râmeţ
Râmeţ

Koordinatat: 46°18′0″V 23°32′0″L / 46.30000°V 23.53333°L / 46.30000; 23.53333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 79,44 [1] km2
Popullsia 610 [2] banorë
Nr. fshatrave 13
Fshatrat Boţani, Brădeşti, Cheia, Cotorăşti, Floreşti, Olteni, Râmeţ, Valea Făgetului, Valea Inzelului,Valea Mănăstirii, Valea Poienii, Valea Uzei, Vlădeşti
Koordinatat 46° 18′ 0″ Veri

23° 32′ 0″ Lindje

Râmeţ është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 610 banorësh dhe sipërfaqe 79,44 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 13 fshatrave: Boţani, Brădeşti, Cheia, Cotorăşti, Floreşti, Olteni, Râmeţ, Valea Făgetului, Valea Inzelului,Valea Mănăstirii, Valea Poienii, Valea Uzei, Vlădeşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)