Albac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Albac
Popullsia
 • Gjithsej2,168

Albac është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.168 banorësh dhe sipërfaqe 52,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 16 fshatrave: Albac, Bărăşti, Budăieşti, Cioneşti, Costeşti, Dealu Lămăşoi, Deve, După Pleşe, Faţa, Pleşeşti, Potionci, Rogoz, Roşeşti, Ruseşti, Sohodol, Tamboreşti.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evolucioni i popullsisë dhe përbërjes etnike me kalimin e kohës:

Regjistrimi Struktura etnike
Viti Popullsia Rumunët Hungarezë Gjermanë Romë Etni të tjera
1850 3.547 3.540 - - 7 -
1900 5.805 5.795 9 1 - -
1930 3.099 3.098 - - - 1
1966 3.539 3.538 - - - 1
2002 2.220 2.182 1 - 37 -

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]