Scărişoara (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Scărişoara (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Scărişoara (Alba) is located in Rumania
Scărişoara (Alba)
Scărişoara (Alba)

Koordinatat: 46°28′0″V 22°51′0″L / 46.46667°V 22.85000°L / 46.46667; 22.85000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 94,41 [1] km2
Popullsia 1.695 [2] banorë
Nr. fshatrave 14
Fshatrat Bârleşti, Boteşti, Faţa-Lăzeşti, Floreşti, Lăzeşti, Lespezea, Maţei, Negeşti, Preluca, Runc, Scărişoara, Sfoartea, Ştiuleţi, Trânceşti
Koordinatat 46° 28′ 0″ Veri

22° 51′ 0″ Lindje

Scărişoara (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.695 banorësh dhe sipërfaqe 94,41 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 14 fshatrave: Bârleşti, Boteşti, Faţa-Lăzeşti, Floreşti, Lăzeşti, Lespezea, Maţei, Negeşti, Preluca, Runc, Scărişoara, Sfoartea, Ştiuleţi, Trânceşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)