Cetatea de Baltă

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cetatea de Baltă
Komunë
Vendndodhja
Cetatea de Baltă is located in Rumania
Cetatea de Baltă
Cetatea de Baltă

Koordinatat: 46°15′0″V 24°10′0″L / 46.25000°V 24.16667°L / 46.25000; 24.16667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 64,91 [1] km2
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Cetatea de Baltă, Crăciunelu de Sus, Sântămărie, Tătârlaua
Koordinatat 46° 15′ 0″ Veri

24° 10′ 0″ Lindje

Cetatea de Baltă është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 3.066 banorësh dhe sipërfaqe 64,91 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Cetatea de Baltă, Crăciunelu de Sus, Sântămărie, Tătârlaua.

Monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Cetatea de Baltă ka disa monumente interesante:

  • Një kështjellë e ndërtuar në shekullin e gjashtëmbëdhjetë në stilin e Rilindjes franceze dhe restauruar në stilin barok në kapërcyell të shekujve shtatëmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë.
  • Një fortesë që daton në shekullin I p.e.s. , nga e cila vetëm pak rrënoja kanë mbetur.
  • Një kishë protestante që daton nga shekulli XIII.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)