Jump to content

Cetatea de Baltă

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cetatea de Baltă
Popullsia
 • Gjithsej3,066

Cetatea de Baltă është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 3.066 banorësh dhe sipërfaqe 64,91 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Cetatea de Baltă, Crăciunelu de Sus, Sântămărie, Tătârlaua.

Monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Cetatea de Baltă ka disa monumente interesante:

  • Një kështjellë e ndërtuar në shekullin e gjashtëmbëdhjetë në stilin e Rilindjes franceze dhe restauruar në stilin barok në kapërcyell të shekujve shtatëmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë.
  • Një fortesë që daton në shekullin I p.e.s. , nga e cila vetëm pak rrënoja kanë mbetur.
  • Një kishë protestante që daton nga shekulli XIII.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]