Lupşa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lupşa
Popullsia
 • Gjithsej3,584

Lupşa është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 3.584 banorësh dhe sipërfaqe 103,60 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 23 fshatrave: Bârzan, Brădeşti, Curmătură, După Deal, Geamăna, Hădărău, Holobani, Lazuri, Lunca, Lupşa, Mănăstire, Mărgaia, Muşca, Pârâu-Cărbunări, Piţiga, Poşogani, Şasa, Trifeşti, Văi, Valea Holhorii, Valea Lupşii, Valea Şesii, Vinţa.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]