Lupşa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Lupşa
Komunë
Vendndodhja
Lupşa (Rumania)
Lupşa
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Alba
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 103,60 [1] km2
Nr. fshatrave 23
Fshatrat Bârzan, Brădeşti, Curmătură, După Deal, Geamăna, Hădărău, Holobani, Lazuri, Lunca, Lupşa, Mănăstire, Mărgaia, Muşca, Pârâu-Cărbunări, Piţiga, Poşogani, Şasa, Trifeşti, Văi, Valea Holhorii, Valea Lupşii, Valea Şesii, Vinţa
Koordinatat 46° 22′ 0″ Veri

23° 12′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 3.584 [2] banorë

Lupşa është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 3.584 banorësh dhe sipërfaqe 103,60 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 23 fshatrave: Bârzan, Brădeşti, Curmătură, După Deal, Geamăna, Hădărău, Holobani, Lazuri, Lunca, Lupşa, Mănăstire, Mărgaia, Muşca, Pârâu-Cărbunări, Piţiga, Poşogani, Şasa, Trifeşti, Văi, Valea Holhorii, Valea Lupşii, Valea Şesii, Vinţa.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Invalid language code.Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Invalid language code. Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)