Sântimbru (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sântimbru (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Sântimbru (Alba) is located in Rumania
Sântimbru (Alba)
Sântimbru (Alba)

Koordinatat: 46°8′0″V 23°39′0″L / 46.13333°V 23.65000°L / 46.13333; 23.65000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 44,28 [1] km2
Popullsia 2.963 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Coşlariu, Dumitra, Galtiu, Sântimbru, Totoi
Koordinatat 46° 8′ 0″ Veri

23° 39′ 0″ Lindje

Sântimbru (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.963 banorësh dhe sipërfaqe 44,28 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Coşlariu, Dumitra, Galtiu, Sântimbru, Totoi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)