Săliştea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Săliştea
Komunë
Vendndodhja
Săliştea is located in Rumania
Săliştea
Săliştea

Koordinatat: 45°54′0″V 23°24′0″L / 45.90000°V 23.40000°L / 45.90000; 23.40000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 60,11 [1] km2
Popullsia 2.317 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Mărgineni, Archişul Românesc, Săliştea-Deal, Tărtăria
Koordinatat 45° 54′ 0″ Veri

23° 24′ 0″ Lindje

Săliştea është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.317 banorësh dhe sipërfaqe 60,11 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Mărgineni, Archişul Românesc, Săliştea-Deal, Tărtăria.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)