Arieşeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arieşeni
Komunë
Vendndodhja
Arieşeni is located in Rumania
Arieşeni
Arieşeni

Koordinatat: 46°29′0″V 22°46′0″L / 46.48333°V 22.76667°L / 46.48333; 22.76667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33,22 [1] km2
Popullsia 1.819 [2] banorë
Nr. fshatrave 18
Fshatrat Arieşeni, Avrămeşti, Bubeşti, Casa de Piatră, Cobleş, Dealu Bajului, Faţa Cristesei, Faţa Lăpuşului, Galbena, Hodobana, Izlaz, Pănteşti, Pătrăhăiţeşti, Poieniţa, Raviceşti, Ştei-Arieşeni, Sturu, Vanvuceşti
Koordinatat 46° 29′ 0″ Veri

22° 46′ 0″ Lindje

Arieşeni është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.819 banorësh dhe sipërfaqe 33,22 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 18 fshatrave: Arieşeni, Avrămeşti, Bubeşti, Casa de Piatră, Cobleş, Dealu Bajului, Faţa Cristesei, Faţa Lăpuşului, Galbena, Hodobana, Izlaz, Pănteşti, Pătrăhăiţeşti, Poieniţa, Raviceşti, Ştei-Arieşeni, Sturu, Vanvuceşti.

Me interes të veçantë është kisha prej druri kushtuar Zonjës (Înălţarea Domnului), ndërtuar në vitin 1791 dhe pikturuar me ikona nga mjeshtri i quajtur Mihai Abrud në 1829, kisha është pjesë e listës së monumenteve historike të përgatitur nga Ministria e Kulturës së Rumanisë në vitin 2004.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)
  3. ^ "Lista dei monumenti storici del distretto di Alba" (pdf) (në italisht). Marrë më 9 shtator 2010.
Kampi i skive