Jump to content

Arieşeni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arieşeni
Popullsia
 • Gjithsej1,819

Arieşeni është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.819 banorësh dhe sipërfaqe 33,22 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 18 fshatrave: Arieşeni, Avrămeşti, Bubeşti, Casa de Piatră, Cobleş, Dealu Bajului, Faţa Cristesei, Faţa Lăpuşului, Galbena, Hodobana, Izlaz, Pănteşti, Pătrăhăiţeşti, Poieniţa, Raviceşti, Ştei-Arieşeni, Sturu, Vanvuceşti.

Me interes të veçantë është kisha prej druri kushtuar Zonjës (Înălţarea Domnului), ndërtuar në vitin 1791 dhe pikturuar me ikona nga mjeshtri i quajtur Mihai Abrud në 1829, kisha është pjesë e listës së monumenteve historike të përgatitur nga Ministria e Kulturës së Rumanisë në vitin 2004.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lista dei monumenti storici del distretto di Alba" (PDF) (në italisht). Arkivuar nga origjinali (pdf) më 16 mars 2012. Marrë më 9 shtator 2010.
Kampi i skive