Bucium (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bucium (Alba)
Popullsia
 • Gjithsej1,624

Bucium (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.624 banorësh dhe sipërfaqe 85,70 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 29 fshatrave: Angheleşti, Bisericani, Bucium, Bucium-Sat, Cerbu, Ciuculeşti, Coleşeni, Dogăreşti, Fereşti, Floreşti, Gura Izbitei, Izbicioara, Izbita, Jurcuieşti, Lupuleşti, Măgura, Muntari, Petreni, Poiana, Poieni, Stâlnişoara, Vâlcea, Valea Abruzel, Valea Albă, Valea Cerbului, Valea Negrilesii, Valea Poienii, Valea Şesii, Văleni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]