Bucium (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bucium (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Bucium (Alba) is located in Rumania
Bucium (Alba)
Bucium (Alba)

Koordinatat: 46°16′0″V 23°11′0″L / 46.26667°V 23.18333°L / 46.26667; 23.18333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 85,70 [1] km2
Popullsia 1.624 [2] banorë
Nr. fshatrave 29
Fshatrat Angheleşti, Bisericani, Bucium, Bucium-Sat, Cerbu, Ciuculeşti, Coleşeni, Dogăreşti, Fereşti, Floreşti, Gura Izbitei, Izbicioara, Izbita, Jurcuieşti, Lupuleşti, Măgura, Muntari, Petreni, Poiana, Poieni, Stâlnişoara, Vâlcea, Valea Abruzel, Valea Albă, Valea Cerbului, Valea Negrilesii, Valea Poienii, Valea Şesii, Văleni
Koordinatat 46° 16′ 0″ Veri

23° 11′ 0″ Lindje

Bucium (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.624 banorësh dhe sipërfaqe 85,70 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 29 fshatrave: Angheleşti, Bisericani, Bucium, Bucium-Sat, Cerbu, Ciuculeşti, Coleşeni, Dogăreşti, Fereşti, Floreşti, Gura Izbitei, Izbicioara, Izbita, Jurcuieşti, Lupuleşti, Măgura, Muntari, Petreni, Poiana, Poieni, Stâlnişoara, Vâlcea, Valea Abruzel, Valea Albă, Valea Cerbului, Valea Negrilesii, Valea Poienii, Valea Şesii, Văleni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)