Almaşu Mare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Almaşu Mare
Komunë
Vendndodhja
Almaşu Mare is located in Rumania
Almaşu Mare
Almaşu Mare

Koordinatat: 46°6′0″V 23°8′0″L / 46.10000°V 23.13333°L / 46.10000; 23.13333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 93,30 [1] km2
Popullsia 1.420 [2] banorë
Nr. fshatrave 7
Fshatrat Almaşu Mare, Almaşu de Mijloc, Brădet, Cib, Cheile Cibului, Glod, Nădăştia
Koordinatat 46° 6′ 0″ Veri

23° 8′ 0″ Lindje

Almaşu Mare është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.420 banorësh dhe sipërfaqe 93,30 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 7 fshatrave: Almaşu Mare, Almaşu de Mijloc, Brădet, Cib, Cheile Cibului, Glod, Nădăştia.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)