Bucerdea Grânoasă

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bucerdea Grânoasă
Komunë
Vendndodhja
Bucerdea Grânoasă is located in Rumania
Bucerdea Grânoasă
Bucerdea Grânoasă

Koordinatat: 46°12′0″V 23°50′0″L / 46.20000°V 23.83333°L / 46.20000; 23.83333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41,30 [1] km2
Popullsia 2.357 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Bucerdea Grânoasă, Cornu, Pădure, Pânca
Koordinatat 46° 12′ 0″ Veri

23° 50′ 0″ Lindje

Bucerdea Grânoasă është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.357 banorësh dhe sipërfaqe 41,30 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Bucerdea Grânoasă, Cornu, Pădure, Pânca.

Emri Bucerdea Grânoasă përmëndet që në vitin 1303. E rëndësishme të theksohet është prania e një kishe protestante që daton nga shekulli i gjashtëmbëdhjetë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)