Jump to content

Bucerdea Grânoasă

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bucerdea Grânoasă
Popullsia
 • Gjithsej2,357

Bucerdea Grânoasă është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.357 banorësh dhe sipërfaqe 41,30 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Bucerdea Grânoasă, Cornu, Pădure, Pânca.

Emri Bucerdea Grânoasă përmëndet që në vitin 1303. E rëndësishme të theksohet është prania e një kishe protestante që daton nga shekulli i gjashtëmbëdhjetë.