Rimetea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rimetea
Komunë
Vendndodhja
Rimetea is located in Rumania
Rimetea
Rimetea

Koordinatat: 46°27′0″V 23°34′0″L / 46.45000°V 23.56667°L / 46.45000; 23.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 57,37 [1] km2
Popullsia 1.086 [2] banorë
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Rimetea dhe Colţeşti
Koordinatat 46° 27′ 0″ Veri

23° 34′ 0″ Lindje

Rimetea është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.086 banorësh dhe sipërfaqe 57,37 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Rimetea dhe Colţeşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)