Horea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Horea
Komunë
Vendndodhja
Horea is located in Rumania
Horea
Horea

Koordinatat: 46°30′0″V 22°57′0″L / 46.50000°V 22.95000°L / 46.50000; 22.95000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 60,00 [1] km2
Popullsia 2.219 [2] banorë
Nr. fshatrave 15
Fshatrat Baba, Buteşti, Dârleşti, Fericet, Giurgiuţ, Horea, Mănceşti, Mătişeşti, Niculeşti, Pătruşeşti, Petreasa, Preluca, Teiu, Trifeşti, Zânzeşti
Koordinatat 46° 30′ 0″ Veri

22° 57′ 0″ Lindje

Horea është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.219 banorësh dhe sipërfaqe 60,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 15 fshatrave: Baba, Buteşti, Dârleşti, Fericet, Giurgiuţ, Horea, Mănceşti, Mătişeşti, Niculeşti, Pătruşeşti, Petreasa, Preluca, Teiu, Trifeşti, Zânzeşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)