Vidra (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vidra (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Vidra (Alba) is located in Rumania
Vidra (Alba)
Vidra (Alba)

Koordinatat: 46°23′0″V 22°55′0″L / 46.38333°V 22.91667°L / 46.38333; 22.91667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 60,40 [1] km2
Popullsia 1.808 [2] banorë
Nr. fshatrave 39
Fshatrat Băi, Bobăreşti, Bogdăneşti, Culdeşti, Dealu Goieşti, Dos, Dosu Luncii, Dosu Văseşti, Drăgoieşti-Luncă, Ficăreşti, Gligoreşti, Goieşti, Haiduceşti, Hărăşti, Hoancă, Jefleşti, Lunca, Lunca Bisericii, Lunca de Jos, Lunca Goieşti, Lunca Veseşti, Modoleşti, Nemeşi, Oideşti, Pitărceşti, Pleşcuţa, Poieni, Ponorel, Puiuleţeşti, Runc, Segaj, Urdeş,Vâlcăneasa, Vâlceşti, Valea Morii, Vârtăneşti, Văseşti, Vidra
Koordinatat 46° 23′ 0″ Veri

22° 55′ 0″ Lindje

Vidra (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.808 banorësh dhe sipërfaqe 60,40 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 39 fshatrave: Băi, Bobăreşti, Bogdăneşti, Culdeşti, Dealu Goieşti, Dos, Dosu Luncii, Dosu Văseşti, Drăgoieşti-Luncă, Ficăreşti, Gligoreşti, Goieşti, Haiduceşti, Hărăşti, Hoancă, Jefleşti, Lunca, Lunca Bisericii, Lunca de Jos, Lunca Goieşti, Lunca Veseşti, Modoleşti, Nemeşi, Oideşti, Pitărceşti, Pleşcuţa, Poieni, Ponorel, Puiuleţeşti, Runc, Segaj, Urdeş,Vâlcăneasa, Vâlceşti, Valea Morii, Vârtăneşti, Văseşti, Vidra.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)