Valea Lungă (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Valea Lungă (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Valea Lungă (Alba) is located in Rumania
Valea Lungă (Alba)
Valea Lungă (Alba)
Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 74,99 [1] km2
Popullsia 3.130 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Făget, Glogoveţ, Lodroman, Lunca, Tăuni, Valea Lungă
Koordinatat 46° 12′ 0″ Veri

24° 25′ 0″ Lindje

Valea Lungă (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 3.130 banorësh dhe sipërfaqe 74,99 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Făget, Glogoveţ, Lodroman, Lunca, Tăuni, Valea Lungă.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumunisht)Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumunisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)