Jump to content

Roşia Montană

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Roşia Montană
Popullsia
 • Gjithsej3,176

Roşia Montană është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 3.176 banorësh dhe sipërfaqe 42,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 16 fshatrave: Bălmoşeşti, Blideşti, Bunta, Cărpiniş, Coasta Henţii, Corna, Curături, Dăroaia, Gârda-Bărbuleşti, Gura Roşiei, Iacobeşti, Ignăţeşti, Roşia Montană, Şoal, Ţarina, Vârtop. Kjo zonë është shquar që në kohët antike për pasuritë minerale, veçanërisht në ar.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Totali Rumunët Hungarezët Romët
1850 5,756 4,651 (81%) 669 170
1880 5,640 4,130 (73%) 1,452 n/a
1890 5,543 4,037 (73%) 1,472 n/a
1900 5,665 4,211 (74%) 1,424 n/a
1910 5,165 3,623 (70%) 1,515 n/a
1920 4,252 3,341 (79%) 880 n/a
1930 4,362 3,673 (84%) 609 60
1941 5,409 4,557 (84%) 651 n/a
1956 4,169 3,684 (88%) 416 63
1966 4,591 4,178 (91%) 317 87
1977 4,393 4,060 (92%) 157 168
1992 4,146 3,808 (92%) 104 228
2002 3,872 3,518 (91%) 55 289

Burimi:[1],[2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Varga E. Árpád: Erdély etnikai és felekezeti statisztikája (1850-1992) Vendosur më 2007-05-14
  2. ^ Transindex Recensamânt 2002 website Arkivuar 17 mars 2008 tek Wayback Machine Vendosur më 2007-05-10