Poiana Vadului

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poiana Vadului
Komunë
Vendndodhja
Poiana Vadului is located in Rumania
Poiana Vadului
Poiana Vadului

Koordinatat: 46°24′0″V 22°53′0″L / 46.40000°V 22.88333°L / 46.40000; 22.88333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 69,05 [1] km2
Popullsia 1.217 [2] banorë
Nr. fshatrave 11
Fshatrat Costeşti, Duduieni, Făgetu de Jos, Făgetu de Sus, Hănăşeşti, Lupăieşti, Morcăneşti, Păşteşti, Petelei, Poiana Vadului, Stăneşti
Koordinatat 46° 24′ 0″ Veri

22° 53′ 0″ Lindje

Poiana Vadului është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.217 banorësh dhe sipërfaqe 69,05 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 11 fshatrave: Costeşti, Duduieni, Făgetu de Jos, Făgetu de Sus, Hănăşeşti, Lupăieşti, Morcăneşti, Păşteşti, Petelei, Poiana Vadului, Stăneşti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)