Ighiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ighiu
Komunë
Vendndodhja
Ighiu is located in Rumania
Ighiu
Ighiu

Koordinatat: 46°9′0″V 23°31′0″L / 46.15000°V 23.51667°L / 46.15000; 23.51667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 128,49 [1] km2
Popullsia 6.536 [2] banorë
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Bucerdea Vinoasă, Ighiel, Ighiu, Şard, Ţelna
Koordinatat 46° 9′ 0″ Veri

23° 31′ 0″ Lindje

Ighiu është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 6.536 banorësh dhe sipërfaqe 128,49 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Bucerdea Vinoasă, Ighiel, Ighiu, Şard, Ţelna.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)