Berghin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Berghin
Komunë
Vendndodhja
Berghin is located in Rumania
Berghin
Berghin

Koordinatat: 46°4′0″V 23°44′0″L / 46.06667°V 23.73333°L / 46.06667; 23.73333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 75,17 [1] km2
Popullsia 2.129 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Berghin, Ghirbom (Birnbaum), Henig (Henningsdorf), Straja (Hohenwarte)
Koordinatat 46° 4′ 0″ Veri

23° 44′ 0″ Lindje

Berghin është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.129 banorësh dhe sipërfaqe 75,17 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Berghin, Ghirbom (Birnbaum), Henig (Henningsdorf), Straja (Hohenwarte).

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi demografik i komunës është si vijon:

Censusi Përbërja etnike
Viti Etnia Rumunët Hungarezët Gjermanët Të tjerë
1850 3.817 3.029 31 581 176
1900 4.995 4.066 53 800 76
1930 5.583 4.422 6 991 164
1966 3.845 3.324 3 518 -
1992 2.260 2.094 3 148 15
2002 2.169 2.035 14 34 86

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)