Berghin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Berghin
Popullsia
 • Gjithsej2,129

Berghin është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.129 banorësh dhe sipërfaqe 75,17 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Berghin, Ghirbom (Birnbaum), Henig (Henningsdorf), Straja (Hohenwarte).

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi demografik i komunës është si vijon:

Censusi Përbërja etnike
Viti Etnia Rumunët Hungarezët Gjermanët Të tjerë
1850 3.817 3.029 31 581 176
1900 4.995 4.066 53 800 76
1930 5.583 4.422 6 991 164
1966 3.845 3.324 3 518 -
1992 2.260 2.094 3 148 15
2002 2.169 2.035 14 34 86

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]