Lopadea Nouă

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lopadea Nouă
Komunë
Vendndodhja
Lopadea Nouă is located in Rumania
Lopadea Nouă
Lopadea Nouă

Koordinatat: 46°17′0″V 23°49′0″L / 46.28333°V 23.81667°L / 46.28333; 23.81667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 70,76 [1] km2
Popullsia 2.883 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Asinip, Băgău, Beţa, Cicârd, Ciuguzel, Lopadea Nouă, Ocnişoara, Odverem
Koordinatat 46° 17′ 0″ Veri

23° 49′ 0″ Lindje

Lopadea Nouă është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.883 banorësh dhe sipërfaqe 70,76 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Asinip, Băgău, Beţa, Cicârd, Ciuguzel, Lopadea Nouă, Ocnişoara, Odverem.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)