Meteş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Meteş
Komunë
Vendndodhja
Meteş is located in Rumania
Meteş
Meteş

Koordinatat: 46°6′0″V 23°25′0″L / 46.10000°V 23.41667°L / 46.10000; 23.41667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 142,24 [1] km2
Popullsia 2.934 [2] banorë
Nr. fshatrave 12
Fshatrat Ampoiţa, Isca, Lunca Ampoiţei, Lunca Meteşului, Meteş, Pădurea, Poiana Ampoiului, Poiana Ursului, Presaca Ampoiului, Remetea, Tăuţi, Văleni
Koordinatat 46° 6′ 0″ Veri

23° 25′ 0″ Lindje

Meteş është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 2.934 banorësh dhe sipërfaqe 142,24 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 12 fshatrave: Ampoiţa, Isca, Lunca Ampoiţei, Lunca Meteşului, Meteş, Pădurea, Poiana Ampoiului, Poiana Ursului, Presaca Ampoiului, Remetea, Tăuţi, Văleni.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)