Săsciori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Săsciori
Komunë
Vendndodhja
Săsciori is located in Rumania
Săsciori
Săsciori

Koordinatat: 45°52′0″V 23°35′0″L / 45.86667°V 23.58333°L / 45.86667; 23.58333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 121,36 [1] km2
Popullsia 5.940 [2] banorë
Nr. fshatrave 9
Fshatrat Căpâlna, Dumbrava, Laz, Loman, Pleşi, Răchita, Săsciori, Sebeşel, Tonea
Koordinatat 45° 52′ 0″ Veri

23° 35′ 0″ Lindje

Săsciori është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 5.940 banorësh dhe sipërfaqe 121,36 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 9 fshatrave: Căpâlna, Dumbrava, Laz, Loman, Pleşi, Răchita, Săsciori, Sebeşel, Tonea.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)