Rădeşti (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rădeşti (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Rădeşti (Alba) is located in Rumania
Rădeşti (Alba)
Rădeşti (Alba)

Koordinatat: 46°16′0″V 23°43′0″L / 46.26667°V 23.71667°L / 46.26667; 23.71667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 30,00 [1] km2
Popullsia 1.321 [2] banorë
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Leorinţ, Meşcreac, Rădeşti, Şoimuş
Koordinatat 46° 16′ 0″ Veri

23° 43′ 0″ Lindje

Rădeşti (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.321 banorësh dhe sipërfaqe 30,00 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Leorinţ, Meşcreac, Rădeşti, Şoimuş.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)