Câlnic (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Câlnic (Alba)
Popullsia
 • Gjithsej1,759

Câlnic (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.759 banorësh dhe sipërfaqe 47,79 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Câlnic dhe Deal.

Kalaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja, e përmendur për herë të parë në 1269, është e ruajtura shumë mirë. Ndërtuar si një vendqëndrim për fisnikët, ajo u ble në 1430 nga fshatarët vendas dhe u fortifikua. Ajo përbëhet nga një oborr i madh rrethuar me mure si dhe disa ndërtesa ngjitur me muret. Në mes të oborrit kishte një kullë të madhe si dhe një kishëz.

Kalaja ndryshon nga ndërtimet e tjera të këtij lloji pasi ajo nuk është e vendosur në majën e një kodre, por në një vend shumë më të ulët se sa kodrat përreth. Ky pozicion, mund të shpjegohet me funksionin e parë të kështjellës si një vendbanim, dhe jo si një ndërtim mbrojtëse.

Gelaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]