Câlnic (Alba)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Câlnic (Alba)
Komunë
Vendndodhja
Câlnic (Alba) is located in Rumania
Câlnic (Alba)
Câlnic (Alba)

Koordinatat: 45°53′0″V 23°40′0″L / 45.88333°V 23.66667°L / 45.88333; 23.66667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47,79 [1] km2
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Câlnic dhe Deal
Koordinatat 45° 53′ 0″ Veri

23° 40′ 0″ Lindje

Câlnic (Alba) është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.759 banorësh dhe sipërfaqe 47,79 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Câlnic dhe Deal.

Kalaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja, e përmendur për herë të parë në 1269, është e ruajtura shumë mirë. Ndërtuar si një vendqëndrim për fisnikët, ajo u ble në 1430 nga fshatarët vendas dhe u fortifikua. Ajo përbëhet nga një oborr i madh rrethuar me mure si dhe disa ndërtesa ngjitur me muret. Në mes të oborrit kishte një kullë të madhe si dhe një kishëz.

Kalaja ndryshon nga ndërtimet e tjera të këtij lloji pasi ajo nuk është e vendosur në majën e një kodre, por në një vend shumë më të ulët se sa kodrat përreth. Ky pozicion, mund të shpjegohet me funksionin e parë të kështjellës si një vendbanim, dhe jo si një ndërtim mbrojtëse.

Gelaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)