Sălciua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sălciua
Komunë
Vendndodhja
Sălciua is located in Rumania
Sălciua
Sălciua

Koordinatat: 46°24′0″V 23°26′0″L / 46.40000°V 23.43333°L / 46.40000; 23.43333

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Alba
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 75,26 [1] km2
Popullsia 1.638 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Dealu Caselor, Dumeşti, Sălciua de Jos, Sălciua de Sus, Sub Piatră, Valea Largă
Koordinatat 46° 24′ 0″ Veri

23° 26′ 0″ Lindje

Sălciua është një komunë në qarkun AlbaRumani. Ka një popullsi prej 1.638 banorësh dhe sipërfaqe 75,26 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Dealu Caselor, Dumeşti, Sălciua de Jos, Sălciua de Sus, Sub Piatră, Valea Largă.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)