Jump to content

Qarku Bistriţa-Năsăud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Bistriţa-Năsăud
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej317,254

Bistriţa-Năsăud (Rumanisht: Judeţul Bistriţa-Năsăud) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin Transilvania ndërsa sot gjendet në rajonin Veri-Perëndimor. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 5.355 km² dhe me popullsi të përgjithshme 317.254 banorë. Qarku është i ndarë në 1 bashki, 3 qytete dhe 58 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Bistriţa.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fqinjët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nddarja Administraive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku përbëhrt nga 1 bashki, 3 qytete dhe 58 komuna.

Bashki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]