Qarku Brăila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brăila
Rumanisht | Județul Brăila
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Brăila
Vendndodhja e qarkut Brăila në Rumani
Vendndodhja e qarkut Brăila në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Jug-Lindor
Rajoni historik: Muntenia
Kryeqëndra: Brăila
Popullsia: 321.212 banorë
Dendësia: 64 banorë/km2
Sipërfaqja: 3.766 km2
Zona kohore: UTC+2
Këshilli i qarkut
Presidenti: Viorel Mortu
Prefektura
Prefekti: Dumitru Popa
Faqja Zyrtare: www.prefecturabraila.ro
Informata të përgjithshme
Targa: BR
Prefiksi: (+40) x39

Brăila (Rumanisht: Județul Brăila) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Në veri të qytetit gjendet lumi Siret dhe në anën veriperëndimore gjendet lumi Buzău.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufizohet me Tulcea në lindje, me Buzău në perëndim, me Galați dhe Vrancea në veri dhe me Ialomița dhe Constanța në jug.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Agrikultura është profesioni kryesor në qarkun Brăila. Industritë mbizotëruese janë: industria ushqimore dhe industria e tekstilit.

Ndarje administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Brăila ka 1 bashki, 3 qyteza dhe 40 komuna.