Qarku Bacău

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bacău
Rumanisht | Judeţul Bacău
——   Qark   ——
Emblema e qarkut Bacău
Vendndodhja e qarkut Bacău në Rumani
Vendndodhja e qarkut Bacău në Rumani
Gjeografia
Shteti: Flag of Romania.svg Rumania
Rajoni: Veri-Lindor
Rajoni historik: Moldavia (rajon historik)
Kryeqëndra: Bacău
Popullsia: 706.623 banorë
Dendësia: 113 banorë/km2
Sipërfaqja: 6.621 km2
Zona kohore: UTC+2
Administrimi
Bashki: 3
Qytete: 5
Komuna: 85
Këshilli i qarkut
Presidenti: Adrian Dragoş Benea (PSD)
Faqja Zyrtare: csjbacau.ro
Prefektura
Prefekti: Claudiu Bălan
Faqja Zyrtare: prefecturabacau.ro
Informata të përgjithshme
Targa: BC
Prefiksi: (+40) x34

Bacău (Rumanisht: Judeţul Bacău) është një nga 41 qarqet e Rumanisë. Historikisht qarku ka qenë i shtrirë në rajonin e Mioldavisë ndërsa sot gjendet në rajonin Veri-Lindor. Qarku (judeti) ka një sipërfaqe prej 6.621 km² dhe me popullsi të përgjithshme 706.623 banorë. Qarku është i ndarë në 3 bashki, 5 qytete dhe 85 komuna. Kryeqendra e qarkut është qyteti Bacău.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, qarku kishte një popullsi prej 706.623 banorësh dhe dendësia e popullsisë ishte 113 ban./km ². Ndarje etnike është si vijon:[1]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 Ksango Hungarezët (Rumanisht: Ceangăi) ishin rreth 5.100 vetë (0.7%) ndërsa disa vlerësime të tjera thonë se numri i përgjithshëm i Ksangëve arrin në rreth 70.000.[2]

Viti Popullsia[3]
1948 414,996
1956 507,937
1966 598,321
1977 667,791
1992 737,512
2002 706,623

Fqinjët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku Bacau ishte një nga rajonet më të industrializuara në periudhën komuniste dhe mbeti qendëra më e rëndësishme industriale rajonit të Mioldavisë. Ka dy rafineri të mëdha të naftës në Oneşti dhe Dărmăneşti. Pas rënies së regjimit komunist, Bacau vazhdoi të jetë furnizuesi më i rëndësishëm i PBB të rajonit, por e qarku u bë më i famshëm për figura të diskutueshme që u përfshirë në ekonominë lokale se sa për performancën e ekonomisë.

Industritë mbizotërues në qark janë:

  • Industrisë kimike dhe naftës.
  • Industria e ushqimit.
  • Industrinë e materialeve të ndërtimit.
  • Drurit dhe letrës.
  • Industria e tekstilit.
  • Komponentë të industrisë mekanike.
  • Industria Aeronautike.

Në qarkun Bacau ka rezerva të rëndësishme të naftës dhe kripë. Gjithashtu shfrytëzohet edhe qymyri.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qarku përbëhet nga 3 bashki, 5 qytete she 85 komuna.

Bashki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia după etnie" Arkivuar 16 gusht 2009 tek Wayback Machine
  2. ^ 1987 estimate published in: Tennant, Chris (transl.) (1994) The Hungarian minority’s situation in Ceauşescu's Romania. Boulder: Social Science Monographs. p. 33.
  3. ^ National Institute of Statistics, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Arkivuar 22 shtator 2006 tek Wayback Machine

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]