Jump to content

Ghimeş-Făget

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ghimeş-Făget
Popullsia
 • Gjithsej5.156

Ghimeş-Făget është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 5156 banorësh dhe sipërfaqe 184,85 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave. Rreth 60% e popullsisë është e etnisë hungareze.

Rumanisht Hungarisht Shumica etnike
Bolovăniş Bálványospataka Rumunët
Făget Bükk Hungarezët
Făgetu de Sus Felsőbükk Hungarezët
Ghimeş Nagy-Gyimes Hungarezët
Răchitiş Rakottyástelep Rumunët
Tărhăuşi Tarhavaspataka Rumunët