Ghimeş-Făget

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ghimeş-Făget
Komunë
Vendndodhja
Ghimeş-Făget is located in Rumania
Ghimeş-Făget
Ghimeş-Făget

Koordinatat: 46°34′0″V 26°04′0″L / 46.56667°V 26.06667°L / 46.56667; 26.06667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 184,85 [1] km2
Popullsia 5156 [2] banorë
Nr. fshatrave 6
Koordinatat 46° 34′ 0″ Veri

26° 04′ 0″ Lindje

Ghimeş-Făget është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 5156 banorësh dhe sipërfaqe 184,85 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave. Rreth 60% e popullsisë është e etnisë hungareze.

Rumanisht Hungarisht Shumica etnike
Bolovăniş Bálványospataka Rumunët
Făget Bükk Hungarezët
Făgetu de Sus Felsőbükk Hungarezët
Ghimeş Nagy-Gyimes Hungarezët
Răchitiş Rakottyástelep Rumunët
Tărhăuşi Tarhavaspataka Rumunët

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)