Filipeşti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Filipeşti
Komunë
Vendndodhja
Filipeşti is located in Rumania
Filipeşti
Filipeşti

Koordinatat: 46°13′0″V 26°43′0″L / 46.21667°V 26.71667°L / 46.21667; 26.71667

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Stema Qarku Bacău
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 68,15 [1] km2
Popullsia 4738 [2] banorë
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Boanţa, Cirligi, Corneşti, Cotu-Grosului, Filipeşti, Galbeni, Hîrleşti, Onişcani
Koordinatat 46° 13′ 0″ Veri

26° 43′ 0″ Lindje

Filipeşti është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 4738 banorësh dhe sipërfaqe 68,15 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave: Boanţa, Cirligi, Corneşti, Cotu-Grosului, Filipeşti, Galbeni, Hîrleşti, Onişcani.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RoDatabaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ Stampa:Ro Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)